Sportgrenar

  • 3 februari, 2010

    Eftermiddagens bilder från Örebro

    BG100123-035Runt 150 förare hedrades under ett par timmar på Bilsportgalans eftermiddag. Målet att ge samtliga förare som närvarar en liten stund med mikrofonen på scenen infriades. I ett par korta pauser underhåll Bennys Gubbrus, denna gång förstärkt med Ted ”Olyckan” Åström.

    Tack alla som skickat in bilder från eftermiddagen i Örebro, den 23 januari. Du som vill ta del av bilderna hittar ett antal på  www.flickr.com/photos/svenskabilsportforbundet/sets/72157623162631279/. Det kan hända att även en och annan bild från förmiddagen på Järntorget finns med, eller någon från galakvällen – ha i så fall överseende med det!

    BG100123-020Först ut på eftermiddagen var Backe, där Mikael Lundberg inte ”bara” hyllades för sitt SM-guld i Klass 1, utan också för sitt norska guld! Prisutdelare Pierre Ellison läste upp en hälsning från det norska bilsportförbundets generalsekreterare.

    En tilldragelse som verkligen stack ut var Niklas Hägg, guld i Klass 4. Han hade tidigare under säsongen lovat att fria till sin Mia om han vann SM, och nu föll han på knä inför den vältaliga publiken. Och Mia svarade ja.

    Näst i tur då grenarna togs i bokstavsordning, var Bilorientering. Här var det inte så många på plats, de flesta förbereder sig inför årets säsong. Hans-Eric Haraldsson och Mikael Andersson vann samtliga tre deltävlingar i SM, så 2009 var det inget snack om vart guldet skulle gå.

    BG100123-025Grenen Crosskart är på frammarsch och flera av medaljörerna fick både medalj och stora ovationer av publiken. I år var det nämligen träning innan start, både på hejarop och applåder. Allt för att publicum verkligen skulle hylla årets hjältar.

    Underhållaren Ted Åström gjorde sig superkänd hos barnen för ett antal år sedan som ”Olyckan” Nu dök han upp med ett vint cykeldäck hängande runt halsen och varnade för hur lätt det kan hända en grej om man inte passar sig i trafiken. Och alla bilsportare vet så klart hur lätt det kan gå över styr…

    Efter bara ett par år som förare i Junior Dragster tog Mattias Edvinsson guld, visserligen med mycket liten marginal till Ludvig Perés, men ändå. Ludvigs pappa var också upp på scenen för att hämta sitt SM-guld i Pro Mod, en medalj han fick av bara farten – för han satte rekord var han en dök upp under 2009. Pricken över i blev finalen i EM där han som förste europé gick under sex sekunder med sin Ford Crown Victoria.

    En gammal Amazon, med lister och krom får man förmoda, körde herrarna Lasse Drotz och Ragnar Glav i RM för Historiska Rallybilar. En gren som blir allt mer populär, både bland förare och publik. Ingen är det heller som sparar på krutet ute på vägarna.

    BG100123-046Den verkliga plantskolan är Karting, där också många av pristagarna var på plats. En som aldrig vann guld i grenen var Patrik Sundel, men nu när han körde Superkart var han överlägsen. Nu tänker han ta upp kampen med Camaro-gänget i en av de nya bilar som kommer till sommaren.

    Racing-klasserna var väl representerade och bland annat berättade Andreas Ebbesson om sin satsning. Han har köpt den BMW som Robin Rudholm var trea med i STCC, så för hans del blir det kungaklassen denna säsong.
    Linus Olsson, guld i JTCC var på plats, liksom också en av de affischer som under hösten kunde ses i busskurer runt om i Östergötland.

    BG100123-095I Rally var det desto magrare, men Cindy Brüggemann berättade glatt om sin nya Mitsubishi som hon hämtat hem från Finland – efter en hel del träning ihop med Sebastian Lindholm. Inga ledsamheter där inte, utan full satsning framåt.

    När det nu blev SM-guld till Kalixs egen Tiger – med förnamnet Fredrik – så kom han nedfarande. Och även om han ofta har ett leende på läpparna är han tjurskallig också med sin sexcylindriga BMW. Men skam den som ger sig – i år höll det och guld blev det.

    Någonstans emellan kom Ted Åström tillbaka, denna gång med några örhängen ur Johnny Cash repertoar. Det förutom ett antal utställar fanns det också att se och lyssna till under eftermiddagen.

    Här följer en förteckning över samtliga cirka 150 pristagare som räknades upp under eftermiddagen:

    BACKE
    RM Klass 3

    1 Robert Niemi Kalix MK
    2 Göran ”Zamora” Lind Bollnäs MK
    3 Christer Jonsson Tjust MK
    SM Klass 1
    1 Mikael Lundberg SMK Gävle
    2 Kenneth Olsson Hällefors MK
    3 Mattias Hägg SMK Hälsinge
    SM Klass 2
    1 Christer Nilsson Sandvikens MK
    2 Olav Fredriksen (N) KAN Eiker
    3 Henrik Flodin SMK Hälsinge
    SM Klass 4
    1 Niklas Hägg SMK Hälsinge
    2 Dick Larsson Rasbo MK
    3 Roger Enlund Västerås MS

    BIL-ORIENTERING
    NEZ Beginners Cup

    1 Jonas Hjelm Mölndals MK
    Mattias Andersson Mölndals MK
    NEZ
    2 Kenneth Lannermo Skepptuna MK
    Ulf Andersson Älmhults MK
    3 Jari Ojanperä Kolsva MS
    Riku Rousku Kolsva MS
    NEZ-Lag
    3 Sverige – Kenneth Lannermo/Ulf Andersson, Älmhults MK, P-L Andersson/Peter Kihlstenius, SBOK, Hans-Eric Haraldsson/Riku Rousku Norrahammars MK/Kolsva MS, Sölve Eklund/Jesper Eklund, Rasbo MK
    SM
    1 Hans-Eric Haraldsson Norrahammars MK
    Mikael Andersson Degerfors RC
    2 Jari Ojanperä Kolsva MS
    Riku Rousku Kolsva MS
    3 Kenneth Lannermo Skepptuna MK
    Ulf Andersson Älmhults MK

    CROSSKART
    NEZ 125 cc

    1 Kim Andersson Säffle MC
    NEZ 250 cc
    2 Alexander Ström Västerås MS
    JRM 125 cc
    1 Kim Andersson Säffle MC
    2 Mattias Andersson MK Kopparberg
    3 Dennis Thoren MK Ratten
    SM 250 cc
    1 Daniel Sundsten (N) NMK Hönefoss
    2 Ludvig Einarsson (N) NMK Gardemoen
    3 Kim Borgendahl Falköpings MK
    SM 500 cc
    1 Per Björnsson Årjängs MK
    2 Rickard Berglund SMK Gävle
    3 Andreas Lejtorp Laxå MK

    DRAGRACING
    JSM

    1 Mattias Edvinsson SMK Söderhamn
    2 Ludvig Perés Borlänge DRC
    3 Linus Eriksson SHRA Uppsala
    SM Stock/Superstock
    1 Ulf Edwardson SHRA Eskilstuna
    2 Lars Bodén NDRS Motorklubb
    3 Per Andersson Svärdsjö MK
    SM Competition
    1 PerErik Lindgren SHRA Luleå
    2 Mats Wicktor SMK Tibro
    3 Martin Lundkvist Hässleholms DRK
    SMK Pro Modified
    1 Mats Eriksson Borlänge DRC
    2 Michael Gullqvist SHRA Stockholm
    3 Patrik Wikström Orust M

    HISTORISK BILSPORT
    RM Historiska rallybilar

    1 Lasse Drotz Waxholms MK
    Claes Rundlöf Vaxholms MK
    2 Ragnar Glav Vallentuna MK
    Håkan Holm Vallentuna MK
    3 Björn Sjunning SMK Gävle
    Christer Göransson SMK Gävle
    European Formel 2 Trophy
    2 Pähr Svensson RHK

    KARTING
    RM Yamaha

    1 Hampus Pettersson Bohus Racing
    2 Jesper Magnusson GKRC Team 13
    3 Johan Adolfsson Karlskoga MF
    RM Rotax Max
    1 Nicodemus Ahlin Jönköpings KC
    2 Linus Lindgren Götene MK
    3 Felix Fröjd Uddevalla KK
    JSM KF3
    1 Gustav Malja Malmö AK
    2 Jonathan Johansson Rasbo MK
    3 Per Svensson GKRC Team 13
    SM KZ2
    1 Filip Gudmundsson KS Klippan
    2 Anton Leek (LEK) SMK Örebro
    3 Philip Forsman KAK Motorsport
    Superkart SM
    1 Patric Sundel Hyllinge MS
    2 Stefan Malm Malmö AK
    3 Robin Nilsson Hyllinge MS
    WSK KF2
    3 Joel Johansson SMK Örebro

    RACING
    JRM Ginetta G20 Cup

    1 Tobias Brink SMK Hörby
    2 Ola Nilsson Hässleholms MK
    3 Ted Brink SMK Hörby
    RM Radical
    1 Andreas Ebbesson Hyllinge MS
    2 Robert Myrsäter Kalmar MK
    3 Marcus Nordenström Anderstorps RC
    RM Camaro
    1 Ole Martin Lindum NMK
    2 Magnus Krokström Skene MS
    3 Anders Brofalk Kocktorps MK
    JSM JTCC
    1 Linus Ohlsson Jönköpings KC
    2 Andreas Ahlberg SMK Hedemora
    3 Kevin Engman SMK Söderhamn
    NEZ GT Cup
    2 Erik Behrens PCS Racing Club
    NEZ Formel Ford Cup
    2 Milton Lundström Hyllinge MS
    Tyska Mini Challenge
    1 Daniel Haglöf Borlänge MK
    Pro Superbike Privatcupen
    1 David Andersson Linköpings MS
    2 Petter Jansson Linköpings MS
    3 Tomas Johansson Västra MK

    RALLY
    Tjej-RM

    1 Cindy Brüggemann Tjust MK
    Christian Larsson Skillingaryds MK
    2 Lena Sandelius Göteborgs MF
    Erik Ekenberg Göteborgs MF
    3 Jennie-Lee Hermansson KAK Motorsport
    Ola Persson Rasbo MK
    Rally Dakar Rookieklassen
    3 Pelle Wallentheim MK Rimo
    Olle Ohlsson MK Rimo

    RALLYCROSS
    RM max 2400 cc

    1 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna
    2 Joakim Larsson Västerås MS
    3 Jonas Ökvist Piteå MS
    SM Supernationell
    1 Fredrik Tiger Kalix MK
    2 Urban Bergström Finnskoga MK
    3 Thomas Öhman Älvsbyns MS
    SM Div 1A
    1 Johan Larsson Götene MK
    2 Alexander Hvaal (N) NMK Larvik
    3 Mattias Thörjesson Ryds MK
    SM Div 1
    1 Stig-Olov Walfridson MK Ratten
    2 Per Eklund Finnskoga MK
    3 Mats Öhman Älvsbyns MS

    Artikeln publicerad 3 februari, 2010 av Annemo Friberg

    Etiketter:

Samarbeten

  • Köp Svenska Bilsportförbundets profilkläder
  • Europcar
  • Swedish Motorsport Industry
  • SAAB Rescuebilar
  • Idrott i samverkan
  • Årets Bilsport