Drygt 325 personer var anmälda till Konferens Syd. En samling som brukar betraktas som starten på årets verksamhet. Som vanligt avhandlades en rad områden med information och diskussioner. Södra Bilsportförbundet delade också ut en rad utmärkelser.
Platsen för Konferens Syd var hotell Åhusstrand i Åhus på den skånska ostkusten. Drygt 325 personer var anmälda och de fick bland annat ta del av Ungdomsgruppens arbete. Både UG:s ordförande Josefin Lundin och ledamot Nicklas Bernthsson var på plats för att berätta om hur distrikten kan arbeta med ungdomsdelaktighet och dito rekrytering. Josefin och Nicklas berättade också för deltagarna hur Ungdomsgruppen kommer att arbeta under året.
Innan det var dags för utdelning av Södra Bilsportförbundets utmärkelser berättade Göran Thyrbjörn om sin roll som bilsportens stöd- och analysfunktion (BSA) och vad det innebär.
Sen var det dags att ära förtjänstfulla personer i distriktet och två helt nya priser delades ut: Årets Special Award och Årets insats. Den förstnämnda tilldelades bloggaren och eldsjälen Tommy Svensson, SMK Hörby med bland annat följande rad ur motiveringen: ”Även om han snart deltar som lagmedlem i PRO rallyteam o kör för glatta livet o har kul, så är det nog så att han gjort sitt namn mest känt som uppskatta o rak skribent”. För Årets insats svarade Kai Koivuranta, Trelleborg MK, för rådigt och initiativrikt ingripande då en svensk förare tragiskt gick bort i anslutning till en VM-tävling i Finland.
Årets klubb blev Tomelilla MK, Årets funktionär Rune Kostevicius, Kristianstad KK, Årets bilsportman Ola Nilsson, Hässleholms MK, Årets bilsporttjej Michelle Hall, KS Klippan och Pontus Berglund, Arlövs MC, fick utmärkelsen Årets ungdom.
Under nästa programpunkt ärades alla medaljörer i Södras DM samt cuper.
Fortsättningen på Konferens Syd blev som vanligt en mix där deltagarna delades upp utifrån respektive sportgren under lördagseftermiddagen och söndagen. Drifting diskuterade till exempel vidareutveckling inom distriktet, medan Folkrace hade den personliga säkerhetsutrustningen uppe för diskussion.
Kenneth Bäcklund var på plats och föreläste för rallyfolket, och Jan-Olov Nyman samt Hans-Eric Berg från Säkerhetskommittén informerade separat i samtliga grupper om säkerhetsarbetet i förbundet.





