• 14 september, 2012

    Professor Sid Watkins blev 84 år

    Den Liverpool-födde professorn och neurokirurgen Sid Watkins avled den 12 september i sviterna av en hjärtattack.

    Professor Sid Watkins var en högt respekterad och hyllad neurokirurg som under sina 26 säsonger som chefsläkare inom F1 hjälpte till att rädda livet på ett flertal förare, Rubens Barricello, Mika Häkkinen och Gerhard Berger bara för att nämna några.

    Under sin livstid gav Sid ett unikt bidrag till motorsporten genom sitt arbete med förbättringar av säkerheten, främst för F1-förare, funktionärer och åskådare över hela världen.

    Watkins har skrivit två motor-memoarer, ”Life at the Limit” och ”Beyond the Limit”.
    - I dessa finns en stor del av hans gärning beskriven och det framkommer tydligt att han är en av de som har betytt mest för utvecklingen av säkerheten inom bilsporten över hela världen, säger Kurre Jönsson som arbetar på SBF:s kansli.

    Sid, kallad ”Prof” av förare och funktionärer och Sid av sina vänner, var F1:s medicinske representant, ordförande av FIA:s expertrådgivande Säkerhetskommitté och den förste ordföranden i FIA Institute.

    Sid tilldelades 2002 ”Order of the Most Excellent Order of the British Empire” (OBE)

    Våra tankar går till hustrun Susan och deras fyra söner och två döttrar.

    Artikeln publicerad 14 september, 2012 av Hanna Sandberg

Samarbeten

  • Köp Svenska Bilsportförbundets profilkläder
  • Europcar
  • Swedish Motorsport Industry
  • SAAB Rescuebilar
  • Idrott i samverkan
  • Årets Bilsport