Efter årets succé säsong lämnar nu talangen Noah Milell J60 klassen och åker till Italien för att inleda förberedelserna för 2013 i den internationella KF3 klassen.
- Tyvärr missar jag Grande Finale på hemmabanan Åsum Ring, men rent mentalt är jag redan i KF3 och denna möjligheten kan jag inte missa, kommenterar Noah Milell.
JP Racing föraren dominerade i årets J60 klass med bland annat 12 segrar, 9 pole positions, SM & SKCC guld samt seger i Nord Europas största tävling Göteborgs Stora Pris. Dessutom bröt Milell inte ett enda race.
-Det har varit en fantastisk tid i J60 klassen. Jag hade en målsättning och den har jag nått, så nu skall det bli otroligt spännande och inspirerande att få göra sin debut i KF3, fortsätter en fokuserad Noah Milell.
På plats i Italien finns redan coachen och tillika morbror Johnny Mislijevic som skall drilla sin adept. Passande nog genomförs testerna på South Garda banan, samma bana som Johnny vann sitt VM guld 1996.
Det viktiga för Noah så här inledningsvis är att få så mycket varv i kroppen som möjligt, förklarar Johnny Mislijevic.
Hur tävlingskalendern 2013 ser ut för Noah Milell är inte klar.
-Det är svårt i nuläget att säga, det är en budget fråga. Vi jobbar hårt med att knyta till oss nya samarbetspartners. Och vi skall inleda förhandlingar med de fantastiska företag som gjorde 2012 års satsning möjlig, avslutar Niklas Milell.
Källa:Pressrelease





