RESULTAT - Svenska Bilsportförbundet
Hoppa till sidans innehåll

RESULTAT


Tabellerna är uppdaterade efter tre genomförda SM-deltävlingar.

Dessutom är två DM-tävlingar körda i norra Sverige och en i södra. De SM-poäng som de tävlingarna genererat är inte medräknade i totalen än eftersom det skiljer i antal tävlingar i de olika distrikten. Läs mer om detta under "HUR RÄKNAS SM/RM".

Inför SM-finalen i Kalix kommer alla poäng att vara inräknade.

Vill du se exakt vad som hände i respektive deltävling, med tider och allt, så ligger information under respektive tävlings knapp uppe till vänster. Senast körda tävling ligger överst.

 

2400         SM
Plac Startnr Förare Klubb Bil Anmälare POÄNG
1 208. Mattias Ohlsson Bollnäs MK  BMW M3   62
2 202. Rasmus Olsson Karlskrona AK  BMW 1-serie E87   61
3 201. Niclas Härdevik Norström MSK Hammaren  Ford Escort RS   59
4 221. Per Berglund Finnskoga MK  Volvo S40   54
5 206. SimonC Claesson Skene MS  Volvo S40   49
6 205. Rasmus Carlsson SMK Nyköping  Volvo S40 HOT ROD HILL RACING 47
7 227. Andreas Israelsson Vansbro MK  BMW E36   46
8 225. Johan Larsson MK Team Westom  Volvo S40   31
9 224. Rasmus Karlsson SMK Nyköping  Ford Escort  MECA Nyköping  24
10 207. Emil Appelkvist Haninge MK Skoda Fabia HANINGE CAMPSERVICE 20
11 229. Daniel Lundh MK Team Westom  Volvo C30   20
12 238. Mattias Forsman Tväråns IF Ford Escort MK3 Norrbottens Bildemontering 17
13 203. Rikard Gustavsson Fjärås MK  Skoda Fabia   17
14 218. Jesper Carlsson Lycksele MK  BMW M3   15
15 228. Kristofer Karlsson Lessebo MK  Saab 93   13
16 216. Martin Ekspjuth Piteå MS  Subaru Impreza Ekspjuth Motorsport 12
17 237. Andreas Holm SMK Nyköping  Hyundai I30 MECA Nyköping  12
18 214. Marcus Einarsson  Östmark MFF  Volvo 240   8
19 213. Gustav Johansson Mariestads MS  BMW 3-serie E36   8
20 239. Jim Remi Hanssen NMK Rana Volvo 242   7
21 242. Henrik Sjöbom MK Nordjämten Volvo S40   7
22 240. Anders Sjöbom MK Nordjämten Volvo S40   7
23 226. Michael Jons Siljan BRC  Skoda Octavia   6
24 219. Jörgen Gustavsson Skövde MK  Volvo S40   1
25 222. Otilia Lindblad  Lycksele MK  Volvo 240   0
26 204. Rickard Fallberg NMS Boden BMW 3-serie E30   0
27 217. Mathias Jansson Rasbo MK  Volvo S40   0
28 223. Lars Näsholm Lars Näsholm  Volvo S40   0
29 241. Per Hedestig Lycksele MK  Volvo 242   0
30 211. John-Erik Haug NMK Fluberg  Volvo C-30   0
31 212. Lars-Johan Gummsesson SMK Nyköping  Mercedes C 2,4   0
32 220. Magnus Envall Skövde MK  Volvo 242 Webtangen 0
33 230. Lars Erik Haug NMK Fluberg  Volvo 242   0
34 231. Per Scott MK Team Westom  Peugeot 207   0
35 233. Fredrik Salsten Fjärås MK  Citroën DS3 Salsten Racing 0
36 234. Robin Nord Skövde MK  Peugeot 207   0
37 235. Jimmy Bengtsson Vara MK  Volvo PV   0
38 236. Ulf Arwidson Fjärås MK  Volvo PV   0
39 246. Carl Borg MSK Hammaren  Volvo 240   0
           
           
SUPERNAT         SM
Plac Startnr Förare Klubb Bil Anmälare POÄNG
1 102. Linus Westman  Piteå MS  Toyota Corolla    82
2 103. Fredrik Avelin MSK Hammaren  Lexus IS200   62
3 107. Pontus Bjuhr Lycksele MK  Volvo S40   59
4 106. Simon Tiger Kalix Motorklubb  Volvo 240  A Glas i Kalix AB 51
5 105. Per-Erik Blomkvist MSK Hammaren  Volvo S40   50
6 101. Fredrik Larsson MK Speed Toyota Corolla    30
7 114. Joacim Rollving Västerås MS  Ford Fiesta   30
8 108. Joakim Evertsson Lycksele MK  BMW M3   27
9 113. Jocke Larsson  Västerås MS  Skoda Fabia RS 2   26
10 111. Kenneth Konge MNJ - N BMW M3 E37   19
11 109. Hans-Jøran Østreng NMK Trøgstad - N BMW 3-serie E30   17
12 118. Petter Jonsson Lycksele MK  Volvo S40   17
13 112. Peder T. Jensen Give Auto Sport - Dk Volvo 240   10
14 116. Johan Bjuhr Lycksele MK  Volvo 240   9
15 104. Janne Eriksson  Finnskoga MK  BMW M   8
16 119. Nicklas Nårsa Älvsbyns MS  BMW E30 Norrbottens Bildemontering 8
17 115. Terje Bredesen KNA Solör MS - N Volvo 240   5
           
           
JSM          SM
Plac Startnr Förare Klubb Bil Anmälare POÄNG
1 307. Jens Högbom Vännäs MK  BMW 3-serie E36   83
2 317. Emil Hultenius Jönköpings MK Saab 99 Gullabo rallydäck 0486-21851 75
3 303. Anton Carlsson  Lycksele MK  BMW E30 318   65
4 305. Viktor Fahlgren Lycksele MK  BMW 3-serie E46   57
5 304. Kevin Eriksson  SMK Trollhättan  BMW 3-serie E46 T Sjuntorps Biltjänst AB 47
6 314. Klara Andersson SMK Hörby  BMW 120   43
7 315. Linus Andersson AMF Årsunda  Opel Astra Team Lumek Motorsport  42
8 311. Edvin Lindblad Lycksele MK  Volvo 242   36
9 319. Jesper Cardell Säters MK  Saab 900   35
10 306. Julia Lundkvist  Jokkmokks MS  BMW 1-serie E82   24
11 313. Linus Björk  Säffle MC  Volvo 240   19
12 310. Jonathan Rosborg Enköpings MK Volvo 240   15
13 309. Daniel Blomqvist Säffle MC  Opel Kadett   13
14 312. Oskar Björk Säffle MC  Volvo 240   13
15 321. Rasmus Grönlund Skellefteå MS Lexus IS200   8
16 322. Robert Olsson Karlskrona AK  BMW E30 320   7
17 320. Benny Axberg Åsele MS  Opel Kadett   4
           
           
RM2150         SM
Plac Startnr Förare Klubb Bil Anmälare POÄNG
1 407. Johan Uhr AMF Årsunda  Opel Kadett  Team Lumek Motorsport 75
2 406. Björn "Putte" Alvarsson Vadstena RRC  Porsche 944   63
3 411. Magnus Abrahamsson Vännäs MK  BMW E46 320 Coupé Team ML Motor 62
4 404. Erno Antikainen Skene MS  BMW E30 M3 Hagestigs Motorsport 57
5 412. Jens Olofsson Lycksele MK  BMW 3-serie E36 Team ML Motor 44
6 416. David Hjertberg Tväråns IF  BMW 3-serie E30   42
7 426. Oscar Carlsson Lycksele MK  BMW 3-serie E36   30
8 413. Marius Tangen MK Team Westom  Saab 900   30
9 408. Niklas Eriksson  SMK Örebro  BMW E36 320   26
10 427. Andreas Lindqvist Lycksele MK  Opel Kadett C   20
11 421. Richard Åden SMK Nyköping  BMW 3-serie E36   19
12 417. Rickard Olsson  Karlskrona AK  BMW 3-serie E30   15
13 419. Mattias Härnered  Enköping MK  Volvo 240   14
14 418. Tom Nilsson Vimmerby MS  Volvo 244 TEAM RACEPAGE.ORG 13
15 434. Kristian Olsson Årjängs MK Volvo 242   13
16 428. Peter Fransson Vimmerby MS  VW 1303   12
17 403. Robin Lundqvist S:a Lappmarkens MK  BMW 3-serie E36   10
18 457. Magnus Bokeskog Vännäs MK  Volvo 264 Team ML Motor 10
19 455. Anders Nilsson Lycksele MK  VW Golf 4   8
20 425. Anton Eriksson Therus  MK Team Westom  BMW E36 318   7
21 432. Christian Karlsson Vimmerby MS  VW 1303 TEAM RACEPAGE.ORG 7
22 444. Fredrik Sundkvist Luleå MS  BMW E36 328   6
23 415. Oskar Andersson Bilklubben Dundret  BMW 3-serie E36  Eva-Britt & Hans 5
24 410. Göran Tell Vännäs MK  BMW 328 BOLIST Vännäs 3
25 441. Niclas Ehrlewein MK Team Westom  Volvo 240   3
26 431. Jesper Nilsson Finspångs MS  Saab 900   3
27 409. Andreas Lund Säffle MC Volvo 240   2
28 488. Christian Johansson Lycksele MK  BMW E36 328   2
29 414. Nathalie Petersson SMK Helsingborg  Audi 80 coupe  Team Prevex AB 0
30 420. Johan Palola SMK Arboga  BMW 3-serie E36   0
31 437. Jörgen van den Berg SMK Trollhättan Saab 900   0
32 438. Marcus Silfors MK Team Westom  BMW 3-serie E36   0
33 445. Tom Backman Nalovardo RC Ford Sierra   0
34 446. Joakim Vikström Piteå MS Volvo 240   0
35 453. Anton Johansson Älvsbyns MS Volvo 242   0
36 435. Per Nystedt Strängnäs AMS Mazda RX-8   0
37 447. Peter Karlsson Jämtlands MK  BMW E36 325 Bringåsen Racing 0
38 449. Jesper Karlsson Skelefteå MS Volvo 242   0
39 450. Daniel Grubbström Älvsbyns MK  BMW E46 Coupé   0
40 452. Magnus Strömberg MK Nordjämten  BMW E36 325   0
41 454. Jörgen Boström Skellefteå MS Volvo 240   0
42 456. Urban Rudolfsson Lycksele MK  Saab 99   0
43 459. Tommy Karlsson Vännäs MK  Audi A4   0
Uppdaterad: 02 AUG 2018 08:41
Skribent: MK
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bilsportförbundet
Box 705
191 27 Sollentuna

Besöksadress:
Bergkällavägen 31 A, Bilsportens Hus
192 79 Sollentuna

Kontakt:
Tel: +46 (0) 8 626 33 00
Fax: +46 (0) 8 626 33 22
E-post: This is a mailto link