Hoppa till sidans innehåll

RESULTAT


Tabellerna är uppdaterade efter två genomförda SM-deltävlingar.

Dessutom är två DM-tävlingar körda i norra Sverige och en i södra. De SM-poäng som de tävlingarna genererat kommer att ligga separat till höger, men de är inte medräknade i totalen än. Läs mer om detta under "HUR RÄKNAS SM/RM". Inför SM-finalen i Kalix kommer alla poäng att ligga i en kolumn.

Vill du se exakt vad som hände i respektive deltävling, med tider och allt, så ligger information under respektive tävlings knapp uppe till vänster. Senast körda tävling ligger överst.

 

2400         SM DM
Plac Startnr Förare Klubb Bil Anmälare POÄNG Lycksele 27/6
1 206. SimonC Claesson Skene MS  Volvo S40   43  
2 221. Per Berglund Finnskoga MK  Volvo S40   41  
3 208. Mattias Ohlsson Bollnäs MK  BMW M3   40  
4 202. Rasmus Olsson Karlskrona AK  BMW 1-serie E87   35  
5 227. Andreas Israelsson Vansbro MK  BMW E36   31  
6 201. Niclas Härdevik Norström MSK Hammaren  Ford Escort RS   29  
7 205. Rasmus Carlsson SMK Nyköping  Volvo S40 HOT ROD HILL RACING 27  
8 224. Rasmus Karlsson SMK Nyköping  Ford Escort  MECA Nyköping  21  
9 207. Emil Appelkvist Haninge MK Skoda Fabia HANINGE CAMPSERVICE 20  
10 229. Daniel Lundh MK Team Westom  Volvo C30   20  
11 203. Rikard Gustavsson Fjärås MK  Skoda Fabia   17  
12 225. Johan Larsson MK Team Westom  Volvo S40   17  
13 218. Jesper Carlsson Lycksele MK  BMW M3   15 10
14 228. Kristofer Karlsson Lessebo MK  Saab 93   13  
15 237. Andreas Holm SMK Nyköping  Hyundai I30 MECA Nyköping  12  
16 214. Marcus Einarsson  Östmark MFF  Volvo 240   7  
17 226. Michael Jons Siljan BRC  Skoda Octavia   6  
18 216. Martin Ekspjuth Piteå MS  Subaru Impreza Ekspjuth Motorsport 4 10
19 213. Gustav Johansson Mariestads MS  BMW 3-serie E36   3  
20 219. Jörgen Gustavsson Skövde MK  Volvo S40   1  
21 222. Otilia Lindblad  Lycksele MK  Volvo 240   0 10
22 Malte Lindblad Norsjö MS Ford Escort    0 10
23 Markus Grönningsäter NMK Rana Hyundai Accent   0 10
24 Marttias Forsman Tväråns IF Ford Escort MK3 Norrbottens Bildemontering 0 10
25 Per Lindberg Lycksele MK  Opel Kadett   0 10

 

 

SUPERNAT         SM DM
Plac Startnr Förare Klubb Bil Anmälare POÄNG Lycksele 27/6
1 102. Linus Westman  Piteå MS  Toyota Corolla    53 10
2 103. Fredrik Avelin MSK Hammaren  Lexus IS200   49  
3 107. Pontus Bjuhr Lycksele MK  Volvo S40   39 10
4 105. Per-Erik Blomkvist MSK Hammaren  Volvo S40   32  
5 101. Fredrik Larsson MK Speed Toyota Corolla    30  
6 114. Joacim Rollving Västerås MS  Ford Fiesta   30  
7 106. Simon Tiger Kalix Motorklubb  Volvo 240   28 10
8 113. Jocke Larsson  Västerås MS  Skoda Fabia RS 2   26  
9 111. Kenneth Konge MNJ - N BMW M3 E37   19  
10 109. Hans-Jøran Østreng NMK Trøgstad - N BMW 3-serie E30   17  
11 112. Peder T. Jensen Give Auto Sport - Dk Volvo 240   10  
12 104. Janne Eriksson  Finnskoga MK  BMW M   8  
13 115. Terje Bredesen KNA Solör MS - N Volvo 240   5  

 

 

JSM          SM DM
Plac Startnr Förare Klubb Bil Anmälare POÄNG Lycksele 27/6
1 307. Jens Högbom Vännäs MK  BMW 3-serie E36   53  
2 317. Emil Hultenius Jönköpings MK Saab 99 Gullabo rallydäck 0486-21851 53  
3 303. Anton Carlsson  Lycksele MK  BMW 3-serie E30   45 10
4 305. Viktor Fahlgren Lycksele MK  BMW 3-serie E46   31 10
5 314. Klara Andersson SMK Hörby  BMW 120   30  
6 315. Linus Andersson AMF Årsunda  Opel Astra Team Lumek Motorsport  29  
7 304. Kevin Eriksson  SMK Trollhättan  BMW 3-serie E46 T Sjuntorps Biltjänst AB 28  
8 319. Jesper Cardell Säters MK  Saab 900   25  
9 311. Edvin Lindblad Lycksele MK  Volvo 242   22 10
10 313. Linus Björk  Säffle MC  Volvo 240   19  
11 306. Julia Lundkvist  Jokkmokks MS  BMW 1-serie E82   15 10
12 310. Jonathan Rosborg Enköpings MK Volvo 240   15  
13 309. Daniel Blomqvist Säffle MC  Opel Kadett   13  
14 312. Oskar Björk Säffle MC  Volvo 240   13  

 

 

RM2150         SM DM
Plac Startnr Förare Klubb Bil Anmälare POÄNG Lycksele 27/6
1 407. Johan Uhr AMF Årsunda  Opel Kadett   57  
2 406. Björn "Putte" Alvarsson Vadstena RRC  Porsche 944   49  
3 411. Magnus Abrahamsson Vännäs MK  BMW 3-serie E46 Team ML Motor 41 10
4 413. Marius Tangen MK Team Westom  Saab 900   30  
5 404. Erno Antikainen Skene MS  BMW 3-serie E30 Hagestigs Motorsport 28  
6 412. Jens Olofsson Lycksele MK  BMW 3-serie E36 Team ML Motor 24 10
7 427. Andreas Lindqvist Lycksele MK  Opel Kadett C   20 10
8 421. Richard Åden SMK Nyköping  BMW 3-serie E36   19  
9 416. David Hjertberg Tväråns IF  BMW 3-serie E30   16 10
10 408. Niklas Eriksson  SMK Örebro  BMW 3-serie E36   15  
11 417. Rickard Olsson  Karlskrona AK  BMW 3-serie E30   15  
12 419. Mattias Härnered  Enköping MK  Volvo 240   13 10
13 426. Oscar Carlsson Lycksele MK  BMW 3-serie E36   13 10
14 418. Tom Nilsson Vimmerby MS  Volvo 244 TEAM RACEPAGE.ORG 13  
15 428. Peter Fransson Vimmerby MS  VW 1303   13  
16 403. Robin Lundqvist S:a Lappmarkens MK  BMW 3-serie E36   10  
17 425. Anton Eriksson Therus  MK Team Westom  BMW 3-serie E36   7  
18 432. Christian Karlsson Vimmerby MS  VW 1303 TEAM RACEPAGE.ORG 7  
19 434. Kristian Olsson Årjängs MK Volvo 242   4  
20 431. Jesper Nilsson Finspångs MS  SAAB 900   3  
21 441. Niclas Ehrlewein MK Team Westom  Volvo 240   3  
22 409. Andreas Lund Säffle MC Volvo 240   2  
23 410. Göran Tell Vännäs MK  BMW 3-serie E36 BOLIST Vännäs 0 10
24 415. Oskar Andersson Bilklubben Dundret  BMW 3-serie E36   0 10
Uppdaterad: 17 JUN 2018 02:03
Skribent: MK
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bilsportförbundet
Box 705
191 27 Sollentuna

Besöksadress:
Bergkällavägen 31 A, Bilsportens Hus
192 79 Sollentuna

Kontakt:
Tel: +46 (0) 8 626 33 00
Fax: +46 (0) 8 626 33 22
E-post: This is a mailto link