Hoppa till sidans innehåll

Pressreales FM/DM prisutdelning Västra BF

02 DEC 2019 15:52
  • Skapad: 02 DEC 2019 15:52

Prisutdelningar hos Västra Bilsportförbundet

Örebro

Västra Bilsportförbundet hade sin prisutdelningsgala i Örebro i helgen. Det var ett rekordstort deltagande då 176 personer närvarade under festligheterna!

Prisutdelningen genomfördes mycket gemytligt av V:A BF´s ordförande Kenneth Ax.

Följande personer fick priser under helgen:

Radiostyrd Bilsport 1:8 IC Offroad: 1:a Mattias Norén, Alingsås RC, 2:a Kristian Johansson, Lidköpings RCK, 3:a William Hedenqvist, Skövde MK.

Radiostyrd Bilsport 1:8 IC Track: 1:a Axel Birgersson, Örebro RBC, 2:a Stefan Andersson, Örebro RBC, 3:a Magnus Bengtsson, SMK Trollhättan.

Karting:

KA Micro: 1:a Hilda Lundh, SMK Örebro, 2:a Dante Velander, Uddevalla KK, 3:a Teo Hansson, FMCK Borås.
KA Mini: 1:a Max Andersson, FMCK Borås, 2:a Hampus Varis, Skövde MK, 3:a Agnes Malmsten, SMK Örebro
KA J60: 1:a Robin Hafström, Uddevalla KK
KA J125: 1:a Lucas Packalén, Uddevalla KK, 2:a Kevin Karlsson, Lidköpings KK, 3:a Adam Isaksson, Uddevalla KK
KA S125: 1:a Jonathan Sundell, FMCK Borås, 2:a Emil Svenssin, FMCK Borås, 3:a Hampus Karlsson, Lidköpings KK

Folkrace:

Årets Arrangör: Falköpings MK
Årets Senior: Andreas Ledin, MK Kopparberg
Årets Dam: Johanna Ekelund, Årjängs MK
Årets Juniorer: Ebba Karlsson, Hallsbergs MK, Sofia Hagrydh, Vara MK, Klara Nylin, MK Ran, Daniel Wennerstrand, SMK Eda, Rasmus Carlsson, Filipstads MK, Leo Sandberg, Ulricehamns MK

Rallycross:

Klass 2400: 1:a Dennis Fagergren, Laxå MK, 2:a Gustav Johansson, Götene MK, 3:a Kristian Olsson, MK Team Westom.
Klass 2150: 1:a Kristofer Olsson, MK Team Westom, 2:a Marius Tangen, MK Team Westom, 3:a Raymond Nilsson, Stenungsunds MS
Klass Junior 2150: 1:a Filip Martinsson, Orust BK, 2:a Jim Jansson, MK Team Westom, 3:a Jacob Hillner, Örebro MC

Racing:

Racing FM 1 Sprint: 1:a Filip Bernström, MK Ran, 2:a Joel Thorén, Falkenbergs MK, 3:a Olle Jansson, Lidköpings KK
Racing FM2 Långlopp: 1:a Team 24, 2:a Lindwall Racing, 3:a Ferdinand
Årets ungdom: Filip Bernström, MK Ran

Rallysprint:

Klass 11 4WD: 1:a Patrik Pettersson & Bo Björnqvist, Falköpings MK, 1:a Roger Olsson, MK Väst, 3:a Urban Andersson, Stenungsunds MS
Klass 12 2WD: 1:a Nicklas Karlsson & Anders Kolberg, MK Team Westom, 2:a Stig Christensen, Falköpings MK, 3:a Tomas Sjöberg, Sotenäs MK
Klass 13, VOC, GrE&F: 1:a Johan & Christer Holm, SMK Trollhättan, 2:a Jesper Jonasson, Filipstads MC, 3:a Per Erik Jonsson, SMK Trollhättan
Klass 14 Appendix K: 1:a Fredrik Rosén, MK Trophy, 2:a Jani Haiju, Storfors MK, 3:a Håkan Borg, SMK Trollhättan
Klass 15 Ungdom: 1:a Albin Karlsson, Dals MK, 2:a Melvin Bengtsson, Kullings MS, 3:a Oscar & Anders Östlund, Hällefors MK

Rally:

Rally 1-4WD: 1:a Mattias Olsson & Krister Gull, Stenungsunds MS, 2:a Mattias & Emma Monelius, SMK Örebro, 3:a Kenneth Johansson, Kullings MS
Rally 2-2WD: 1:a Victor Bergsander, Kullings MS, 2:a Alexander Fogdeby & Dennis Norén, Storfors MK, 3:a Sven Hansen & Peter T Modig, Frykdalens MK
Rally 3-VOC: 1:a Tim Lagerstam & Alexander Eriksson, Kullings MS, 2:a Joel Nordqvist, SMK Trollhättan, 3:a Kristoffer Karlsson, SMK Trollhättan
Rally 4-Appendix K: 1:a Stefan Ryberg, Forshaga MC, 2:a Morgan Björn & Camilla Holmqvist, Munkfors MC, 3:a Kalle Olstam & Håkan Olsson, Nora MK
Rally 5-Ungdom: 1:a Melvin Bengtsson, Kullings MS, 2:a Oscar & Anders Östlund, Hällefors MK, 3:a Isak & Pekka Vikman, Nora MK

Årets Tjej i Västra BF: Sandra Nyström, Munkfors MK. Sandra kör folkrace och hon sitter med i ungdomskommittén i V:a BF. Hon kallas även ”Duracellkaninen” då hon är mycket energisk!

V:a BF är ett stort distrikt som omfattar 100 klubbar. Årets klubb blev Säffle MC, som representerades av ordföranden Björn Johansson och Kassören Christian Bruce. Under året arrangerades Lars-Erik Torph Memorial till minne av Lars-Erik Torph, som så tragiskt avled under Monte Carlo rallyt 1989. En av sträckorna kördes mitt inne i centrala Säffle. 2020 kommer man att satsa vidare på bara den sträckan inne i centrum, som blev en stor succé.

Conny Holmberg tilldelades förtjänstmärket silvernålen efter lång och trogen tjänst inom motorsporten med bl a 10 år i rallycrosskommittén, 40 år i folkrace och före detta tävlingsledare i Höljes Rallycrosstävlingar samt förare i NSHC.

Kennet Ax tackade sin styrelse i Västra BF som består av: Marie Andersson, Susanne Wiberg-Andersson, Elin Andersson, Björn Andersson, Mats Nordström och Eric Hult samt kanslisten Mikael Carlsson.

Dagen avrundades med fika och mingel.

B-Å Gustafsson Race Foto

Skribent: Mikael Carlsson
Epost: Adressen Gömd

Tillståndsavgifter 2020

Certifieringslista Miljö

Kontaktlista Styrelse/kommittéer
 
Kansliuppgifter
Mail:This is a mailto link
Tele: 019-175581
Normala öppettider:
Måndag:12,30-17,00
Tisdag-Torsdag: 08,00-12,00
Jourtele:
Marie Andersson 070-2255891
Björn Andersson 070-3610045

 

 

 

 

 

images

FB RALLY

 

Samarbetspartners

uppge Västra Bilsportförbundet för rabatt

Carspect logga med bilbesiktning

Postadress:
Västra Bilsportförbundet
Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Idrottens hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: 019175581
E-post: This is a mailto link

Se all info