Aspen Plus 20% Renewable i tanken för V8 Thunder Cars

Aspen Fuels och V8 Thunder Cars lanserade i helgen, på Bilsportgalan 2025, ett nytt, förnybart bränsle, till säsongen 2025 – Aspen Plus 20% Renewable. Bränslet är en vidareutveckling av Aspen Plus, det specialbränsle som V8 Thunder Cars har kört på sedan tidigare, och det innehåller tjugo procent förnybara komponenter.
– Vi har efter tester och utvärderingar ett bränsle som möter våra kravspecifikationer på prestanda och fungerar bra med tekniken i motorerna och detta med ett 20-procentigt icke-fossilt innehåll, säger Sonny Bäck, Roll Out Manager, från Aspen Fuels. Vi tror att detta är ett steg i rätt riktning där vi visar att det inte är förbränningsmotorn som är boven, det är vad som förbränns i den som gör skillnad!

V8 Thunder Cars har samarbetat med Aspen sedan 2007 och klassen har i huvudsak kört på Aspen Plus sedan dess, med undantag för säsongerna 2010 till 2012 då Aspens etanolbränsle, Aspen E, användes. Hösten 2023 fick Aspen en förfrågan från V8 Thunder Cars om man kunde ta fram en produkt med likvärdiga prestanda men med förnyelsebara komponenter.
– Aspen har varit en trogen partner till vår klass genom åren och vi har alltid haft ett mycket gott samarbete, säger Anders Conradzon från Performance Automotive som driver V8 Thunder Cars. Vår klass har utvecklats enormt mycket de senaste åren och vi kände att vår plattform var redo för att lyfta samarbetet ytterligare med ett nytt, ännu grönare bränsle.

Bränslet utvärderades under säsongen 2024. Bland annat körde Julia Eliasson, på dispens från Svenska Bilsportförbundet, tre tävlingar av fjolårets fem deltävlingar med det nya bränslet och det testades även i bromsbänk hos Calitech AB mot den ursprungliga versionen av Aspen Plus.
– Vi har inte sett några skillnader i hur motorn beter sig med det nya bränslet. Aspen har mycket hög kompetens på det här området och det har fungerat väldigt bra, säger Tomas Stenlund från Ultra Motors, som är klassens utsedda motorserviceleverantör.

Racing har historiskt alltid varit en plattform för teknologisk och miljömässig utveckling. Det ställs höga krav på kvalitet och prestanda, och racing utgör det kanske tuffaste testet för att prova ut nya produkter.
–Att V8 Thunder Cars nu kan vara med och bidra och visa att vi kan utgöra en testbänk för teknisk utveckling är något vi är väldigt stolta över, säger Anders Conradzon. Det är ett stort steg för klassen som vi tror kommer att stärka oss som aktör i framtidens racingsverige.

Sidan uppdaterades den 20 januari 2025