Svensk Bilsport

Innovativt naturvårdsprojekt på Arlandas motorbana

Svemo och Svensk Bilsport har tillsammans med Ola Jennersten, docent i zooekologi med mer än 30 års erfarenhet med naturvård på Världsnaturfonden WWF, startat ett spännande nytt miljöprojekt.

Tillsammans med klubben Arlanda MC som har en bana för radiostyrd bilsport och en motocrossbana har ett innovativt naturvårdsprojekt påbörjats.

- Motorbanor på sandmark utgör mycket bra biotoper för marklevande steklar tack vare den störning som orsakas av motorfordonen som bland annat hindrar igenväxning, säger Ola Jennersten och fortsätter.

- Projektets mål är bland annat att öka steklarnas matföråd och biologisk mångfald. Vi anlägger en torräng genom att rulla ut cellulosafiltar med invävda torrängsfrön.

För föreningen är projektet starten på ett nytt projekt för att värna miljön.

- Det är spännande att få vara med i detta projekt. Vi har under hösten startat ett långsiktigt projekt med miljönytta där vi har börjat att anlägga 1 200 kvadratmeter torräng på anläggningen, säger Fredrik Segerström, ordförande i Arlanda MC.

Med målet att öka steklarnas matföråd och biologisk mångfald är det ”ängsmattor” som kommer rullas ut över de 1200 kvadratmeterna.

- "Ängsmattorna" tillverkas av Turfquick AB utanför Nynäshamn. Några av fördelarna med att använda "ängsmattor" är att fröerna skyddas, fördelas bättre och att utläggningen är snabb samt att fukten bibehålls och att cellulosan snabbt brytes ner - nackdelen är att det kostar mer, menar Ola.

- Framöver får vi se hur fröna gror i denna torra miljö, säger Ola Jennersten.


Mikael Norén, miljösamordnare Svemo och Svensk Bilsport ser styrkan i samarbetet mellan två av Sveriges större idrottsförbund.

- Sportligt utövande med bilar och motorcyklar har väldigt mycket gemensamt med verksamhet som ofta utövas på likartade anläggningar. Ibland till och med samma. Så vi, både Svensk Bilsport och Svemo, är glada över detta samarbete med Arlanda och andra klubbar tillsammans med en ledande naturvårdsexpertis som Ola Jennersten, säger Mikael och fortsätter:

- Vi hoppas detta kan inspirera andra klubbar till liknande projekt som stärker både miljön och klubbarna, då ju faktiskt aktiva motorbanor även kan ha en positiv miljöpåverkan, vilket även påvisats i många andra rapporter.

Sidan uppdaterades den 07 maj 2025