
Nytt tävlingssystem för Svenska Bilsportförbundet
Svenska Bilsportförbundet har tecknat ett samarbetsavtal med GOBraap för nytt tävlingsadministrationssystem till bilsporten.
Det nya tävlingsadministrativa systemet kommer ersätta befintliga LoTS som kommer att avvecklas i början av 2027, till följd av globala uppdateringar från Microsoft som LoTS inte har stöd för. Det nya systemet kommer tillhandahålla samma funktioner som LoTS plus flera för utövare och föreningar.
GOBraap utvecklar det nya systemet i nära samarbete med Svenska Bilsportförbundet, Norska Motorsportförbundet och SVEMO som även de har tecknat avtal med GOBraap. Arbetet samlar resurser och erfarenheter från tre motorsportförbund för att bygga ett system som stärker hela motorsporten.
– Att vi tillsammans med övriga förbund kan genomföra det här med den kompetens som finns i de olika förbunden och med GOBraaps engagemang känns väldigt bra, säger Mikael Johansson, Svenska Bilsportförbundets generalsekreterare.
Lansering sker i omgångar där föreningar kommer kunna använda varje modul så fort den är klar.
– Det nya systemet kommer bli en utveckling för oss och hela motorsporten i hur rörelsen med såväl utövare som föreningar kommer kunna hantera den dagliga verksamheten kring tävlingsadministration, avslutar Johansson.
Mer information om det nya systemet kommer via mejl till den adress som är registrerad som kontaktmejl i IdrottOnline.