
SM Esport Racing Touring Car 2026
SM-Veckan Vinter 2026 går av stapeln i Umeå i Februari. Esporten är självklart tillbaka och vi är tillbaka med tight racing i form av Touring Cars.
I detta SM är det iRacing som kommer att användas.
Bil
Bilar som kommer användas är iRacings TCR-bilar.
Fria setuper
Kalender
Tävlingskalendern ser ut enligt följande:
De första tre tävlingarna är alltså kvalificeringstävlingar och finalen i Umeå är själva SM-tävlingen.
Datum | Bana | Layout |
20260210 | Okayama International Circuit | |
20260217 | Donington Park | National |
20260224 | Hockenheim | Grand Prix |
20260328 | Red Bull Ring | Grand Prix |
Upplägg
Innan varje kvalificeringstävling kommer det gå ett öppet förkval genom iRacings Time Attack-funktion. Dessa kommer gå varje fredag till söndag, mellan klockan 00:00 UTC och 24:00 UTC respektive dag, på samma bana som kommande tävling. Från detta förkval kommer de 30 snabbaste bjudas in till varje deltävling. Den sämsta av de tre kvalificernigstävlingarna kan man räkna bort, så kallad drop week.
Dessa tävlingar kommer bestå av 3 stycken 10-minutersheat.
Anmälan
Ingen obligatorisk anmälan krävs för att deltaga i förkvalet till kvalificireringstävlingar. Dock behöver samtliga inkvalade förare anmäla för att deltaga. En anmälan gäller för samtliga deltävlingar.
Anmälan görs genom detta formulär:
SM Esport Touring Car 2026 – Fill in form Länk till annan webbplats.
Licens
Ingen licens krävs för att deltaga i respektive förkval. I finalen i Umeå kommer vi kräva licens.
Livery
Förare får använda egna liveries under tävlingen genom Trading Paints-mjukvaran
Sändning
Samtliga deltävlingar kommer livesändas på Svenskbilsporttv.se
Reslutat från förkvalet finns här:
smveckakval.pdf pdf, 41.1 kB.
Bestraffningar från kvalserien:
bestraffningar.pdf pdf, 112.5 kB.